GenC BoZKUrTLAr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CcC Lider'den:Bin yılda karıldı bu ülkenin harcı, ayrıştırmak kimin harcı. CcC

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Gömüleceği Yer!

YazarMesaj
sosyal_faliyet

sosyal_faliyet

Gömüleceği Yer! Empty
MesajKonu: Gömüleceği Yer!   Gömüleceği Yer! Icon_minitimeC.tesi Nis. 25, 2009 7:03 pm

GÖMÜLECEGI YER

A tatürk'ün gömülecegi yer ve toprak:
O'nun kabri Ankara'da olacaktir. Fakat bu sehrin neresinde? Çünkü O' nun en son kuvvetli istegi bir an önce Ankara'ya dönebilmekti. Biri Büyük Millet Meclisi'nden Istasyon'a inen cadde üzerindeki yuvarlak yer, digeri Çankaya'daki yeni köskün mermer havuzu. Bu yerler su nedenle konusulmustur:
Bir aksam ******'ün etrafinda toplananlar arasinda, O'nun ölümlü olusu üzerinde durulmus ve özellikle kendisi 1926 suikast girisiminden sonra söyledigi cümleyi tekrar etmisti. "Benim naçiz vücudum bir gün elbette toprak olacaktir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktir." dedikten sonra "Milletim beni istedigi yerde yatirsin, yeter ki beni unutmasin," demisti. Meclisin altindaki yuvarlak yeri ortaya atan kisiye ise, "iyi ve kalabalik bir yer, fakat ben böyle bir arzumu milletime vasiyet edemem". Ancak, gene o aksam ileri sürülen bir fikrin kendisini çok duygulandirdigini, bugün bile hatirliyorum.
Memleketin bütün sinir boylarindan getirilecek toprak üzerinde yatmak. Recep Peker, hararetle bu fikrin sembolik savunmasini yapmisti.

******, böyle bir fikrin uygulanmasindan ancak, ölümlü vücudu için hoslanacagini ve gurur duyacagini anlatirken bana bakarak: "Bunu unutma!" demisti.

Prof. Dr. Afet INAN

Kaynak: Ulus Gazetesi, 25.06.1950

Gömüleceği Yer!
1 sayfadaki 1 sayfası